google terimleri

Google Terimleri Nelerdir?

Google terimleri denildiğinde öncelikli olarak karşımıza çıkan bazı terimler bulunmaktadır. Bunları kısa bir şekilde sizler için düzenledik.

Google Arama Ağı Nedir?

Anahtar kelime grupları ve bu gruplar üzerinden oluşturulan dijital reklam kampanyalarıyla arama ağı üzerinden potansiyel müşterilere ulaşabilirsiniz. Reklamlarınız, Google arama sayfasında çeşitli yerlerde, Google haritalar kısmında ve Google alışveriş reklamları arasında yer alır.

Google Görüntülü Reklam Ağı Nedir?

Duyarlı reklamlar, interaktif reklamlar, görsel veya video reklamları gibi farklı şekillerde kullanıcıların karşısına çıkabilir. Markanızın bilinirliğini arttırmaya ve güçlendirmeye faydası olan bu reklamlar, görsel kullanarak ve metinle desteklenerek dijital pazarlama faaliyetlerinizi önemli ölçüde geliştirecektir.

Google Alışveriş Reklamları Nedir?

Google’ın özellikle e-ticaret platformları için hazırladığı reklam aracıdır. Ürünlerin ve ürün görsellerinin ön plana çıkarılmasıyla birlikte ürün ve hizmetlerinizi marka, kategori ve fiyat bazlı listeleme imkanı sunar. Eğer siz de alışveriş anlayışımızın dijital dünyaya taşındığını düşünüyor ve bu dünyada yerinizi almak istiyorsanız google reklamlarından faydalanın.

CPC (Cost Per Click) Nedir?


CPC; “Tıklama Başına Maliyet” anlamı taşımaktadır. TBM teklif kampanyaları için, maksimum tıklama başına maliyet teklifi vererek reklamınıza yapılan bir tıklama için ödemek istediğiniz en yüksek tutarı da belirlemiş olursunuz.

Conversion Rate (Dönüşüm Oranı) Nedir?

Reklam verdiğinizde reklamınızın kaç kişiye gösterildiğini, bu kişilerden kaçının reklamınızı tıkladığını net rakamlarla verir.
Reklam verirken esas önemli olan bu reklamın amacımıza hangi oranda katkı sağladığıdır. Conversion rate yani ” dönüşüm oranı ” bize rakamsal olarak bu oranı verir.

Hemen Çıkma (Bounce Rate) Oranı Nedir?

Bounce Rate, “Hemen Çıkma Oranı” anlamına geliyor. Sitenizi ziyaret eden kişilerin sitenizdeki diğer sayfaları ziyaret etmeden hemen çıkmasını ölçen bir sistemdir. Böylece birçok veri elde edebilir ve bu verileri yorumlayarak site içerisinde düzeltme yapılacak alanları tespit edebilir, site hızını ve tasarımları gözden geçirebilirsiniz.

Google Ads Remarketing Nedir?

Türkçe karşılığı “Yeniden Pazarlama” olan reklam modelidir. Daha önce web sitenizi ziyaret etmiş olan bir kullanıcının; sitenizde gezdiği sayfalarla veya incelediği ürünlere ilgili reklamları, sitenizden ayrıldıktan sonra diğer internet alanlarında görmesidir. İşletmelere getirdiği dönüşüm adetleri ile performans sağlarken, aynı zamanda ücretsiz olan gösterim avantajı sayesinde ise, marka yönetiminize de katkı sağlar.

Google Ads Anahtar Kelime Eşleme Türleri Nelerdir?

Anahtar kelime listemizi oluşturmadan önce seçmemiz gereken bazı önemli şey vardır. Bunların başında da anahtar kelime eşleme türleri gelmektedir.. Anahtar kelimelerimizin hangi aramalarda görünmesini seçmemizde anahtar kelime eşleme türleri büyük rol oynar. Anahtar kelime eşleme türleri genel olarak geniş ile dar arasında değişim gösterir. Google Ads anahtar kelime eşleme türleri de aşağıda belirtildiği gibi 5 başlıkta toplanır. Bunlar;

1. Geniş Eşleme
2. Geniş Eşleme Düzenleyici
3. Sıralı Eşleme
4. Tam Eşleme
5. Negatif Anahtar Kelime Eşleme

Google terimlerinden bazılarını sizler için bu şekilde düzenledik. Devamı ve detayları için bloğumuzu takipte kalınız.

Related Posts

Leave A Comment