Sosyal Medya

Sanal dünyalar gerçek dünyanın yansıması olarak kabul edilmesiyle birlikte kullanıcıların kurallarla sınırlandırılmaması, onlara kendilerini daha rahat ifade edebilme olanağı sunmaktadır. Bireylere gündelik ve gerçek yaşamlarının ötesinde fırsatlar ve deneyimler sunmaktadır. İşletmeler ve markaları açısından da bu son derece önemlidir. Bu noktada işletmeler sanal dünyalarda yer alarak hem tüketicilerle daha rahat iletişim kurma, doğru bir şekilde işletmelerini ve markalarını tanıtma ve hedef kitleleriyle daha rahat bir iletişim kurma fırsatı elde etmektedirler. Başka basit bir tanımlamaya göre sosyal medya Web 2.0. teknolojilerinin kullanıldığı ortamlardır. Kullanımının zamanla yaygınlaşması beraberinde kullanıcıların iş bulma, networklerinin ve sosyal çevrelerini geliştirme, etkinlikleri takip etme ve onlara katılma olanağı sağlama, güncel bilgilere hızlı ve kolay bir şekilde ulaşma imkanı sağlarken işletmelere de pazarlama ve reklam kampanyalarını yaparken daha iyi hedeflemeyle birlikte çok daha fazla potansiyel müşteriye ulaşma ve reklam bütçesini doğru kullanma imkanı sunmaktadır.

Sosyal medya kişilerin kendilerini ifade etme, yeni insanlarla tanışıp arkadaşlık kurarak sosyalleşme, kişinin özgürce kendi görüş ve fikirlerini ortaya koyma, yapılan paylaşımlara yorum yapma ve bunlardan bilgilenmelerini sağlayan ve barındırdığı onlarca farklı alanların platformlarıyla bu sosyal medya kanallarını sunan çok geniş bir alandır. Bu geniş alan hem tüketicilere hem de markalara çok geniş seçenekler sunmaktadır. Tüketicilerle markaların çift yönlü iletişimini sunan sosyal medya hızlı ve kolay bir kaynaktır.

Gelişen teknoloji ve sosyal medya kullanımının artmasıyla birlikte insanlar artık kendilerine bir şey satın almanın ötesine geçtiler. Bu satın alma işlemlerinde söz sahibi konumunu geçip kendi özgür iradeleriyle, istek ve ihtiyaçlarına en uygun olan, buna göre şekillenmiş ürün ve hizmetlerle işletmelerini tatmin etmek istiyorlar. Bunu yaparken de gerçek kullanıcı deneyimlerini içeren sosyal ağlardan bilgi alabiliyor, değerlendiriyor, satın alma karar sürecini şekillendiriyor ve aynı şekilde kendi düşüncelerini olduğu gibi internette paylaşabiliyorlar.

İşletmelere sosyal medya platformlarını ve internet sayfalarını aktif kullanmalıdır. Hedef ve potansiyel müşterilerinin hangi web sayfalarını daha çok ziyaret etme ihtimali olduğunu ve o sayfalara kendi reklamlarını koymayı düşünmelidir. Gün geçtikçe pazarlara yeni işletmeler girmektedir. Bu da rekabetin gün geçtikçe artmasına neden olur. Rekabet koşulları içerisinde işletmeler, ürün ve hizmetlerinin diğerlerinden sıyrılması, tüketiciler tarafından tercih edilmek için kalitesini yükseltmesi, yenilikçi ve tüketicileri etkilemek için farklı şeyler yapılmaktadır.