sosyal medya

Sosyal medya internet teknolojisinin gelişimi ve ulaşılabilirliğindeki artış ile günlük hayatımızın bir parçası haline geldi. Peki, her gün bir şekilde hepimizin kullandığı sosyal medya tam olarak nedir? Sosyal medya nedir sorusunu cevaplayabilmek için ilk olarak sosyal medya kavramının da bir parçası olduğu medya nedir bunu anlamamız gerekmektedir.

Medya Nedir?

Sözlükte medya kelimesinin anlamı, iletişim ortamı, iletişim araçları olarak yer almaktadır. Eğlence veya bilgi, haber aktarımı amaçlı sesli, görüntülü ve yazılı tüm araçlar medya kapsamında yer almaktadır. Bu araçlara örnek olarak gazete, televizyon ve radyoyu verilmektedir.

Sosyal Medya Nedir?

Kavramın içinde de geçtiği gibi sosyal medya bir medya türüdür. Kişiler bir sosyal medya platformuna üyeliklerini gerçekleştirdikten sonra bu platformun bütün kullanıcıları ile veya kendi belirledikleri bir grup kullanıcı ile görüntü, ses veya metin paylaşabilirler. Bu sayede kitlelere bilgi aktarabilir, bir haberin hızla yayılmasını sağlayabilir veya eğlence içeriği üretebilirler.

Bazı Sosyal Medya Platformu Örnekleri

Bütün sosyal medyaların kullanıcılarına sunduğu deneyimler ve paylaşım esasları birbirlerinden farklıdır. Siz de sosyal medya platformlarını inceleyerek sizin için uygun olanları kullanabilirsiniz. İşte bazı platformların isimleri:

 1- Facebook

 2- Instagram

 3- Twitter

 4- Scorp

 5- Snapchat

 6- Tiktok

Sosyal Medya Kullanımının Avantajları Nelerdir?

Sosyal medya bir iletişim aracıdır. Eski bir ahbap ile tekrar bağlantı kurmanızı veya çok sevdiğiniz ama günlük hayatın yoğunluğu sebebiyle telefon ile görüşemediğiniz bir akrabanızın hayatının nasıl gittiğinden haberdar olmanızı sağlayabilir.

 Ortak ilgi alanlarına sahip insanların bir araya gelerek ilgi alanları hakkında deneyimlerini paylaşmasını sağlayabilir. Örneğin bisiklet sürmekten hoşlanıyorsanız bir sosyal medya platformundan bölgenizde yer alan bir bisiklet derneğini bulabilir irtibata geçerek akşam turlarına katılabilirsiniz.  Haber alma hakkını geleneksel medyanın tekelinden kurtararak kamusal düzeyde mümkün hale getirir bu sayede ülkede gerçekleşen olaylar hakkında şeffaf bilgiler alabilirsiniz.

Sosyal Medya Kullanımının Dezavantajları Nelerdir?

Sosyal medyaların kullanıcı sayısı çok fazla ve bu sayı her geçen gün hızla artıyor. Bu da sosyal medya platformlarında sürekli olarak bir bilgi bombardımanına sebep oluyor. Bu bilgi bombardımanından edinilecek bilgilerin çok dikkatli seçilmesi gerekmektedir. Çünkü üretilen aşırı medya öğesinin tüketilmesi vaktinizden çalarak gün içindeki işlerinizin aksamasına sebep olabilir. Ayrıca üretilen bilginin doğruluğunun denetlenmesi ne yazık ki mümkün değildir. Kişi bilginin doğruluğunu kendi kontrol etmelidir. Bu da bazen yalan haberin çok hızlı yayılmasına sebep olabilmektedir.

İlgili diğer makale;

Sosyal Medya Araçları: https://www.aydinaltunyay.com/sosyal-medya-araclari/

Related Posts

Leave A Comment