seo

SEO Nedir?

Arama Motoru Optimizasyonu olan SEO (Search Engine Optimization) internette arama yapan kullanıcılara arama motoru üzerinden ilk sırada gösterilen çalışmaların adıdır ve bu SEO’nun amacı web sitesi içeriklerinin en üst sırada gösterilmesidir.

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

SEO uyumlu içerek belli bir anahtar kelimelerin olduğu, bilgiler sunan, bilgi kazanımı sağlayan yani kreatif içeriklerin tamamıdır. SEO uyumlu içeriğin amacı, yazılan bir yazının Google aram sonuçlarında diğer web sitelerin üstünde yani en başta görünmesini sağlamaktır.

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılmalıdır?

SEO uyumlu içerik yazmak oldukça kolay bir iş değildir. Bazıları en üst sıraya yerleşmek için çok sayıda anahtar kelimeler kullanıyor fakat bunun okuyucuya nasıl göründüğünün farkında bile değil. Çok sayıda anahtar kelime kullanmak okuyucuya göz zevki vermez. Semantik bir anlatımdan uzak içerik üretenler sadece kullanıcıların web sitesinde kalma süresini azaltmaktan başka bir iş yapmazlar. SEO uyumlu bir içerikte dikkat edilmesi gereken çok sayıda kural vardır. 

SEO Uyumlu İçerik Yazma Kuralları

 • Yazım Kuralları

İster SEO uyumlu içerik olsun ister olmasın bir yazı yazarken kesinlikle dil ve imla kurallarına uyulması gerekir. Bilmediğiniz bir kelime var ise bunu TDK’den kontrol etmeniz önemlidir.

 • Anlam Bütünlüğü

Yazılan yazıda bir anlam bütünlüğü olmasına dikkat edin. Yazınıza ilgi çekici bir ifade ile başlayın ve sonuç bölümünde ise CTA metinlere yer vererek içeriklerinize yön verin.

 • Niş İçerik

İçeriğinizi oluştururken özgün olun. Özgün olmayan her içerik size olumsuz yönde geri döner. Eğer alıntı yapacaksanız ise bunu belirterek yapın. Özgünlüğe ve kaliteye mutlaka dikkat ederek ilerleyin.

 • Anahtar Kelime Analizi

Kullanacağınız anahtar kelimeleri önceden belirleyin ve analiz edin.

 • Anahtar Kelimi Sıklığı

Sürekli aynı anahtar kelime kullanımından kesinlikle kaçınmanız gerekiyor. Bir içerikte anahtar kelime sıklığı oranı %0,5 ile %2,5 arasında olmalıdır. Fakat bu konuda çok sayıda farklı görüş bulunmakta ama Yoast SEO eklentiler genellikle çok sayıda anahtar kelime kullanıldığı zaman uyarıda bulunmaktadır.

 • İçerik Başlığı

Başlık anahtar kelime ile başlamalıdır ve okuyucunun ilgisini çekecek şekilde olmalıdır.

 • İçerik Uzunluğu

Bir içeriğin en az 300 ile 500 kelime arasında oluşturulması gerekmektedir. Fakat Google, yazıların uzun olmasından hoşlanır. Bundan dolayı 1000-2000 arası kelimeden oluşacak şekilde içerik üretebilirsiniz.

 • Paragraf Uzunluğu

 İdeal bir paragraf uzunluğu 40-50 kelime arasında olmalıdır. Maksimum uzunluk ise 150 kelime, satır uzunluğu ise 12 kelimeden oluşmalıdır.

 • SEO Başlığı

SEO başlığınız kısa, net, özgün ve en önemlisi ilgi çekici olmalıdır.

 • Meta Açıklaması

Meta açıklamasında mutlaka anahtar kelime olmalıdır. Meta açıklaması 120 karakterden az olmayacak 156 karakterden uzun olmamasına özen gösterin.

 • Heading Tags

H1, H2, H3, H4, H5 ve H6 başlıklarının anahtar kelime içermesine özen gösterin.

Related Posts

Leave A Comment