marka yönetimi

Doğru Marka Yönetimi Nasıl Olmalıdır?

Doğru bir marka yönetimi belli ölçülere göre yapılmalıdır. Markaların doğru bir yol haritası çıkarması sadece atacağı adımların ürün veya hizmet politikaları ile değil, iç dinamiğindeki oluşumlar ile de ilgilidir. Markalar bir ürünü veya hizmeti doğru şekilde vermesi için öncelikle kendi çalışma prensiplerini oturtması gerekmektedir. Markalar iç organizasyonları oturmadan atacağı her adım markaların geleceğini zorlayacaktır. Düzenli, planlı ve kısa, orta, uzun vadeli planlarına uygun şekilde stratejiler oluşturulmalıdır.

İç Organizasyon Yönetimi Nasıl Olmalıdır?

Marka kurulduktan sonra iç yönetiminin doğru şekillenmesi çok önemlidir. Markanın organizasyonunda çalışacak kişilerin doğru şekilde seçilmesi gerekmektedir. Markanın vizyonu ve misyonuna uygun bir karakterde olmalıdır. Getirileceği görevde alanında bir geçmişi olmalıdır. Yeni kurulan bir markanın işe alacağı çalışanı tecrübesiz olması markanın gelişim sürecini geciktirebilir. Markalar belli bir iş tecrübesi olan kişilerin seçimini yaparak gelecekte başarılı olabileceklerdir. Firma belli bir marka kültürüne ulaştıktan sonra gelişmekte olan bir çalışan tercih edebilir. Bu sayede kurum kültürünü o kişiye aktararak, kişinin gelişimine katkısı ve kendi geleceğine de katkısı olmuş olacaktır. İç organizasyon markanın kimliğini destekleyecektir

Ürün veya Hizmet Standartları Nasıl Belirlenmelidir?

Bir marka iç organizasyon yapısı şekillendikten sonra ürünü veya hizmetini yapan rakiplerini dikkatle incelemelidirler. Bu rakip markalar ürünlerini ne zamandır yapıyor, nasıl bir hizmet sunuyor, ürün kalitesi nasıl, müşteri kitlesi nasıl, gibi sorulara yanıt bulması gerekmektedir. Bu sorulara bulduğu yanıtla beraber kendi marka yönetimi aynen aktarması markaya zarar verecektir. Güçlü bir marka oluşturmanın en önemli aşamalarından birisi kendi ürün veya hizmetinin kalite standartlarını doğru şekilde belirlemektir. Ürün kalitesi olmadan geleceğe atılan adımlar ilerde büyük sorunlar çıkarabilir.

Doğru Reklam Kampanyaları Nasıl Olmalıdır?

Markalar doğru reklam kampanyaları için ya kendi pazarlama ve reklam birimini, çalışma düzenini, hedef ve stratejilerini doğru belirlemeli ya da dışarıdan destek alarak markalarına uygun doğru reklam ajansları ile iletişime geçmelidirler. Bunun için daha önce kendi markalarına benzer işler yapmış olmaları, sektörde deneyim sahibi bir ajans olmaları gerekmektedir.

Markalar doğru reklam ajansı ile anlaştıktan sonra ürününü veya hizmetini doğru şekilde tüm detayları ile reklam şirketine anlatmalıdırlar. Doğru bilgileri aldıktan sonra burada iş reklam ajanslarına düşmektedir. Reklam ajansları aldığı bilgileri doğru bir reklam kampanyasına çevirmesi için doğru bir rakip analizi yapması gerekmektedir. Yapacağı rakip analizinde rakip markanın konumu, hedef kitlesi, pazar payı gibi daha birçok noktasını araştırması gerekmektedir. Bu analizden sonra çalıştığı markaya uygun içeriği hazırlayıp markaya sunması gerekmektedir. Marka bu süreçte reklam ajansının sunumuna markaya zarar vermeyecek içerikler hariç güvenmesi gerekmektedir. Marka reklam ajansında güven ilişkisi olması gerekmektedir. Reklam ajansı özgün olduğunda markalara uygun içerikler hazırlayacaktır. Markalar yapılan sunuma inanmaları ve güvenmeleri önemlidir. Özgürlük alanı olan birimler daha etkili işlere imza atacaklardır. Reklam ajansları da bunlara dahildir. Bu sebeple doğru reklam kampanyaları bütünsel bir yapıda ilerler.

Reklam Kampanyaları İle İlgili Yazılar

Sosyal Medya Pazarlaması: https://www.aydinaltunyay.com/sosyal-medya-pazarlamasi/

Facebook Reklamları: https://www.aydinaltunyay.com/facebook-reklam-modelleri-ve-turleri/

Instagram Reklamları: https://www.aydinaltunyay.com/instagram-reklamlari/

Related Posts