Cyber Monday

Cyber Monday (Siber Pazartesi) tüm dünyada heyecanla beklenen bir tarih geliyor! Peki Cyber Monday ne demek?

Yıl içinde en yüksek indirim oranlarının uygulanmasıyla tüketicileri heyecanlandıran bu gün geldi çattı! İnternet üzerinden satış yapan işletmeleri daha çok ilgilendiren bu tarih önceki indirimlerden faydalanamayan tüketiciler için son fırsat.

Öyleyse Cyber Monday 2021 yılında hangi tarihe geliyor? Bu sene Siber Pazartesi 29 Kasım tarihinde başlayacak. Şimdiden herkes için verimli bir alışveriş olmasını diliyor ve sizleri yazımıza davet ediyoruz.

Cyber Monday Nedir?

Cyber Monday ABD’de Şükrün Günü tatilini izleyen pazartesi gününe verilen bir isimdir. İsmini ise online alışverişin canlandırılması için gerçekleştirilen teşvik faaliyetlerinden alıyor.

Türkiye’de Siber Pazartesi olarak bilinen bu gün teknoloji ürünleri üzerinde yıl içindeki en yüksek indirime ev sahipliği yapıyor. Dolayısıyla oyunlar, oyun konsolları, televizyonlar, bilgisayarlar gibi pek çok teknolojik alet müşterilere sunuluyor.

Bu indirim günü sıklıkla Black Friday ile karıştırılıyor ve benzer nitelikler de taşıyor. Ancak Siber Pazartesi, küçük perakendeciler ile zincir markaların rekabet ortamını oluşturuyor. Bu özel indirim gününde mağazanın büyüklüğü fark etmeksizin firmalar indirimleri ile internet alışverişine açık durumda olurlar.

Siber Pazartesi İndirimleri Nelerdir?

İnternet üzerinden gerçekleştirilen alışverişler için en ideal zaman belki de kasım ayının son pazartesidir. Cyber Monday olarak adlandırılan bu indirim günü, ABD’de başlayarak tüm dünyaya yayılan bir indirim zamanını temsil ediyor. Bu gün Türkiye’de de Siber Pazartesi adıyla yaygın olarak indirimlerin uygulandığı bir tarih oluyor.

Peki Siber Pazartesi indirimleri hangi ürünleri kapsıyor? Aslına bakılırsa bu gün satıcılara belirli bir sınırlama getirmiyor. Bu nedenle de geniş bir yelpazeye sahip indirim kataloğu oluşmasına ortam hazırlıyor. Kozmetikten hijyene, mutfak eşyalarından elektroniğe kadar farklı kategori ve ürünlerde indirimler uygulanıyor.

Bu özel indirim gününde amaç internet satışının hacmini artırmaktır. Bu nedenle de online web siteleri de bu güne özel pek çok üründe yüksek indirimler uyguluyorlar. Binlerce mağaza ve site farklı ürünlerinde farklı indirim oranlarıyla satışlarını gerçekleştirir.

Siber Pazartesi sayesinde e-ticaret siteleri de önem kazanmıştır. Bu alışverişler internet sayfalarından gerçekleştirebileceği gibi mağazaya özel aplikasyonlar aracılığı ile de yapabilir. Bu gün özellikle Black Friday indirimi sürecinde mağazadan alışveriş yapamayan tüketiciler için oluşturulmuştur.

Bu süreçte stokların hızlı tükenmesi nedeniyle tüketiciler hızlı bir alışveriş deneyimine yönlendiriliyor.  Bu sebeple de bu dönemler tüketicilerin ihtiyaç dışı alışverişler yaptığı bir dönem olarak da öne çıkıyor.

Kara Cuma ve Siber Pazartesi Farkı Nedir?

Siber Pazartesi ve Kara Cuma indirimleri aynı şeyi ifade etmeseler de birbirine karıştırılan iki gün olarak önümüze çıkıyor. Bu iki indirim gününün benzer yönleri olması aslında pek de kaçınılmaz bir durum değil.

Bu iki indirim günü tüm yıl boyunca en yüksek indirim oranlarının uygulandığı tarihlerdir. Kara Cuma, Şükran Günü’nü izleyen ilk cumaya gelen tarihi ifade ediyor. Siber Pazartesi ise Şükran Günü tatili sonrasındaki ilk pazartesi gününe denk geliyor.

Peki Cyber Monday nedir? Bu gün Black Friday indirimlerinden faydalanamayan müşteriler için geliştirilen bir indirim sezonudur. Özellikle internet sitelerinde uygulanan indirimlerden oluşmaktadır. Ancak Siber Pazartesi Kara Cuma kadar geniş bir ürün yelpazesine sahip değildir. Black Friday indirimleri tüm ürün kategorilerini kapsayan indirimlerden oluşur. Cyber Monday ise yalnızca teknoloji ürünleri üzerindeki indirimleri ifade ediyor. Ancak Türkiye de bu indirimler tüm ürün kategorileri üzerinde uygulanıyor.

Related Posts