Black Friday

Black Friday bu kadar yaklaşmışken alışveriş listeleriniz hazır mı? Kara Cuma olarak da bilinen bu gün neyi ifade ediyor?

Tüm yıl hem üreticiler hem de tüketiciler tarafından beklenen Black Friday ne demek? Yüksek indirimlere sahip ürünleri satın alacağınız Black Friday hangi gün? Bu ve benzeri soruları sorduğunuzu duyar gibiyiz. Sizin için aklınızdaki tüm soruların cevabını yazımızda derledik.

Black Friday (Kara Cuma) Nedir?

Black Friday, özet bir tanım yapmak gerekirse yıl boyunca uygulanan indirim oranlarının zirveye ulaştığı tarihtir. Peki ama Black Friday’in yılın hangi gününe denk geleceği nasıl belirlenir?

Black Friday aslında ABD’de Noel sezonunun başladığının bir göstergesi ve Şükran Günü’nden sonraki ilk cumaya denk geliyor. Ülkemizde Kara Cuma olarak bilinen bu gün artık globalle erişmiş durumda. ABD’de başlayan bu alışveriş çılgınlığı zaman içerisinde gelişen alışkanlıklar ve ticaret sayesinde birçok ülkede uygulanan bir indirim sürecini başlattı.

Yılın bu gününde mağazalar erken saatlerde kapılarını aralar ve geç saatlere kadar hizmet verir. İndirimlerin olabilecek en yüksek oranlarda uygulanması ise müşterileri oldukça cezbetmektedir. Dolayısıyla mağazalar açılmadan oluşan kuyruklar da kaçınılmaz bir hal almıştır.

Oluşan bu kuyruklar ise mağazalar açıldığında izdiham oluşmasına neden olmaktadır. Özellikle son yıllarda artan alışveriş yoğunluğu pek çok can ve mal kaybına da yol açmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda yoğunluk nedeniyle oluşan izdihamlarda pek çok insan hayatını kaybetmiştir.  

Black Friday Nasıl Ortaya Çıktı?

Black Friday indirimleri 1932 yılından beri satış rekorları kırılmasına olanak sunuyor. Ancak bu ismi 1961 yılında alıyor! 1961 yılında Kara Cuma indirimleri nedeniyle Philadelphia’da oluşan yoğun trafik bu güne gazete manşetlerinde bu ismin verilmesini sağlamıştır.

Bir diğer rivayete göre ise bu gün içerisinde yapılan satışların tavan yapmasıdır. Böylece tüm kayıtları siyah kalemler ile alan muhasebeciler tarafından bu ismin verildiği söylenir. Peki ama bugün üreticilere ve mağazalara nasıl bir katkı sağlar?

Black Friday ve Mağazalar

ABD’de başlayan ve özellikle Noel sezonu nedeniyle yoğun ilgiyle karşılanan Black Friday farklı ülkelerde de rağbet görmeye başladı. Peki Noel amacıyla yapılan alışverişler nasıl global çapta aynı güne denk geliyor? Bu tarih, bazı ülkelerde dini bir nitelik taşıyorken kimi ülkeler için de uygun fiyatlarla yapılacak alışveriş anlamına geliyor.

Kasım ayının son bulması kış mevsimine geçilmesi ve kışlık alışveriş döneminin başladığı anlamına geliyor. Dolayısıyla tam da bu dönemde geçmiş sezon ürünleri veya önceki mevsimlerde kullanımı olan ürünler yüksek oranlarda iskontoya uğrar. 

Uygulanan indirimler firmalara yüksek oranda kar olarak dönüyor. Ayrıca bu tarihten itibaren eski sezon ürünü olarak görülen ürünlerin satılması da stokların boşalması manasına gelmektedir. Bu uygulama ile de firmalar, yeni ürünlerini sonraki ay piyasaya sürme imkanı sağlar.  

Bu indirim gününde uygulanan ürünler mutfak ürünlerinden giyime, teknoloji ürünlerinden ev dekorasyonuna kadar geniş bir çeşitliliğe sahip. Bu ürün çeşitliliği ile her türlü ihtiyacın karşılanması da amaçlanıyor. Markalar, satışı yapılan ürünlerden kar sağlarken; tüketiciler ise uygun fiyatlı alışverişin tadını çıkarıyor.

Black Friday ülkemizde de Kara Cuma olarak alışveriş sezonunu ifade eden tarih haline gelmiştir. Öyle ki bu gün artık yalnızca gün değil; haftalık indirimler şeklinde de farklı markalar tarafından uygulanmaktadır. Bu yüksek orandaki indirimler farklı kategorilerdeki alışverişlerin tümünü kapsıyor. Böylece ihtiyaç duyulan ürünün yanında ihtiyaç duyulmayan ürünler de sepetlerde yerini alıyor.

Kara Cuma 2021 yılında 26 Kasım tarihine denk geliyor. Biz de şimdiden hepinize iyi alışverişler diliyoruz.

Related Posts