youtube

Youtube Reklamı Günümüzde Neden Bu Kadar Önemli?

YouTube Reklamlarının Önemi

Youtube reklamı son zamanlarda kolay ve etkin biçimde geniş kitleye ulaşabilen bir reklam araçlarından biridir. Günümüzde Youtube uygulamasını bilmeyen veya kullanmayan neredeyse yok denecek kadar az. Bu durum da bu kanalı geniş kitlelere ulaşmak için harika bir araç haline getiriyor. Youtube sayesinde belki de hiç görmediğimiz ürünler, uygulamalar görüyor ve bunlardan faydalanıyoruz. Tanıtımını yapmak isteyen bir firmanın, reklam için önemli bir pay ayırmak zorunda olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu pay ayrılırken nasıl daha fazla verim alınabilir, kaynaklar nasıl daha etkin kullanılır bunları bilinmelidir. Peki Youtube reklamı vermek acaba düşündüğümüz kadar etkili bir yöntem mi?

Youtube Reklamı Nedir, Ne işe Yarar?

Youtube, hayatımıza 14 Şubat 2005 tarihinde Kaliforniya’da katılan bir web sitesidir. Youtube üç eski PayPal çalışanı tarafından oluşturulmuştur. Google tarafından 1,65 milyar dolara 2006 yılında satın alınmıştır. Günümüzde de Google’ın yan kuruluşu olarak aktifliğini sürdürmektedir.  Bu web sitesinde müzikten filme, ders videolarından bilgilendirici içeriklere kadar birçok videoya erişim sağlanmaktadır.

Özellikle son yıllarda reklam içerikleri internette de sıkça karşımıza çıkıyor. İnternet alemi globalleşen dünyaya bu şekilde uyum sağlıyor. Günümüzde internetin kullanımının yaygınlaşması Youtube’un cazibesini arttırıyor. Youtube da belirli ücret karşılığında markaların tanıtımlarını yapabilmelerini sağlar. Bu içerikler sayesinde markalar geniş kitlelere ulaşmayı amaçlarlar. Bir işletme veya marka için mevcut kitleyi arttırmanın en pratik yolu reklam araçlarını kullanmaktır. Youtube reklamı vermek de son yıllarda bu reklam araçları arasına girmiş ve popüler bir hal almıştır. Bu sitede yer alan reklamlar sayesinde markalar konumu fark etmeksizin birçok kişiye kendilerini tanıtma fırsatı bulurlar. Bu sayede hacimlerini arttırmayı hedeflerler.

Youtube Reklam Engelleme

Reklam Engelleme

Çoğumuz izlediğimiz filmin veya dizinin en heyecanlı yerinde reklamların başlamasına kızmışızdır. Youtube reklamı dakanallar açısından etkin bir tanıtım yöntemi olsa da ne yazık ki kullanıcılar her zaman bundan memnun kalmıyorlar. Herhangi bir içeriği izlerken reklamlar nedeniyle seyrin aksaması ya da duraklaması kullanıcı ve takipçileri alternatif yollar aramaya itmiştir.

Kullanıcıların bu talepleri doğrultusunda da Youtube reklam kaldırma özelliği için çözümler üretmiştir. Geliştirdiği alternatif çözümlerden birisi de Premium özelliğidir. Premium özellik ile üyeler diledikleri içerikleri listelerine ekleyebilirler. Ayrıca bu içerikleri izlerken de herhangi bir reklam karşılarına çıkmaz. Bu güncelleme sayesinde kullanıcı kitlesinin önemsendiği belirtilmiştir.

Video izlerken reklamlarla karşılaşmamak için birçok farklı uygulama ortaya çıkmıştır. Youtube reklamını engelleme amacıyla hazırlanan uygulamalar sayesinde reklamsız içerik izleyebilirsiniz. Reklam engelleyici olarak da bilinen bu tarz uzantılara internet tarayıcınızdan ulaşabilirsiniz. Bu tarz uygulamalar telefon, tablet ve bilgisayarda uyumlu çalışacak şekilde programlanır.

Youtube Reklam Verme Fiyatları 2021

YouTube Reklam Fiyatları

Her firmanın ya da markanın gerçekleştireceği faaliyetleri için ayırdığı maddi pay değişkenlik gösterir. Bu nedenle reklam verirken öncelikli amaç bu reklamdan optimum verimin sağlanmasıdır. Youtube reklamı verilirken de kanalların öncelikli amacı asgari tutarla optimum kaynak kullanımıdır. Ancak verilecek reklamın bütçesi belirlenen hedeflere göre ayarlanmalıdır.

Reklam verirken kanalların öncelikli hedefi de ayrılan bütçenin etkin bir şekilde kullanılmasıdır. Etkili bir reklam planlaması için reklamın biçimi, konusu ve kitlesine göre bütçe belirlenmelidir. Youtube’da reklam verilmesi için belirli bir bütçe yoktur. Çünkü her firma, işletme, marka ya da kanalın farklı gereksinimleri vardır. Bu reklam bütçesi de ihtiyaç duyulan gereksinimler doğrultusunda belirlenebilmektedir.

Youtube reklamı vermeden önce gerekli analizler doğru biçimde yapılmalıdır. Doğru yapılan analizler sayesinde kitle belirleme ve uygun bütçe planlaması yapılmaktadır. Uygulanan reklam stratejisinin uygun kitlelere ulaştığından emin olmak istenir.  Bu şekilde Youtube kanalları reklamlar sayesinde ulaşmak istedikleri verime ulaşırlar.

Related Posts

Leave A Comment