social media manager

Sosyal Medya Uzmanı Nedir? Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur?

Sosyal medya günümüzde bir ihtiyaç, sosyal medya uzmanlığı bu ihtiyaçlar üzerinden gelişen bir iş koludur. Sosyal medya ağları birkaç sene öncesine kadar hayatımızda bu kadar aktif değildi. Ancak gelişen teknoloji sayesinde hayatımızın büyük bir bölümünü artık bu ağlar üzerinden yaşıyoruz.

Günümüzde sosyal medya kullanımının milyonları aştığını görüyoruz. Artık sosyal medya araçları sosyalleşme aracı olarak kullanılıyor. Her konuda olduğu gibi bu aktif kullanım da yeni iş kollarını doğuruyor. Bu yeni iş kollarından sadece birisi Sosyal medya uzmanlığı.  

Sosyal Medya Uzmanlığı Yetkinliği Nasıl Kazanılır?

Sosyal medya kullanımının hayatımıza katılmasıyla birçok alışkanlığımız değişim gösterdi. Bu değişimlerin başında iletişim, alışveriş, ticaret, oyun vb. ihtiyaçlarımız yer alıyor. Artık telefonumuzla tek bir tuşa basarak bu sanal aleme giriş yapabiliyoruz. Ancak bir noktadan sonra sosyal medya kullanımından ziyade nasıl kullanıldığının daha önemli olduğu gözlere çarpıyor.

Aslında sosyal medya uzmanlığı yakın zamanda yüksek sayıda takipçiye sahip kişilere verilen bir tanımdı. Bu kişilerin geniş kitlelere ulaşma imkanları mevcuttu. Bu çeperi kullanarak bu kişiler, çalışanları ile reklam ve tanıtım alanlarına yöneldiler. Tanıtım ve reklam konularında hizmet vermeye başlayarak sosyal medya araçları üzerinden revizeler yapıldı. Yapılan revizelerle yüksek bir gelir sağlanması bu alanı iş kolu haline getirdi.

Günümüzde sosyal medya uzmanlığı adıyla açılmış herhangi bir bölüm bulunmamakta. Reklam ve tanıtım gibi bölümler daha yakın sayılmaktadır. Sosyal medya uzmanlığı sertifika programı sayesinde bu iş koluyla ilgili yetkinlik sağlanmaktadır. Ayrıca alınacak sosyal medya uzmanlığı kursu da bu konuda daha kapsamlı bilgi edinilmesini sağlayacaktır. Alınan eğitimler sonrasında dijital pazarlama, medya raporlama, itibar ve marka yönetimi gibi konularda yetkinlik kazanılır.

Sosyal Medya Uzmanlığı Nedir?

Sosyal medya kullanımının günlük hayatımızdaki hatrı sayılır payını görmezden gelemeyiz. Birçoğumuz için kaç kişi tarafından takip edildiğimiz, paylaşımlarımızın beğeni sayısı önemsenen rakamlar. Kullandığımız araçlar sosyal medya hesaplarımızı kolay bir şekilde başarıya götürebileceği gibi aynı hızda dibe de çekebilir. Bizim başımıza hangisinin geleceği ise bu araçları nasıl kullandığımızla ilintilidir.

Peki tüm bunlar ışığında baktığımızda sosyal medya uzmanlığı nedir? Sosyal medya uzmanı özetle, mevcut sosyal medya hesaplarını yaptığı analizlerle en uygun biçimde şekillendiren kişidir. Bu sayede kriz yönetimi etkin bir biçimde ele alınır, işletme ya da hesabın itibarını güçlendirecek çalışmalar yapılır. Hesabın tanınırlığı arttıkça mevcut hesap sahibine gelir de sağlamaya başlayacaktır.

Konusunda yetkin bir sosyal medya uzmanı hesabınızın ihtiyaç duyduğu raporlamayı ve uygun revizeleri yapacaktır. Aynı zamanda rakip analizleri yaparak stratejik planlamalar yapar. Blog ve web siteleri için içerik düzenler ve yayınlar. Gerçekleştirdiği aktiviteleri SEO’ya uygun bir hale getirir. Anlayacağınız tüm bunlar ve benzer çoğu görev aslında sosyal medya uzmanlığı kapsamındadır.

Related Posts

Leave A Comment