Sosyal medya pazarlaması

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir ve Şirketler İçin Neden Önemlidir?

Sosyal medya pazarlamasının amacı son on yıl önceye kadar tüketicilerin ihtiyaçlarına uyum sağlamaktı. Ancak bugün biraz daha farklı bir sosyal medya pazarlamasına tanık oluyoruz. Aslında, tüketiciye olan ilginin artmasıyla birlikte, çevrimiçi pazarlama daha çok fikir birliği sağlama, marka bilinirliği oluşturma ve yeni ihtiyaçları teşvik etme eğilimindedir. Bu nedenle sosyal medya pazarlaması, geleneksel pazarlamanın yerini alan veya onu destekleyen sosyal ağlarda gerçekleştirilen reklam, tanıtım, ilişki, marka konumlandırma ve insan kaynakları yönetimi faaliyetlerinin bütünü olarak tanımlanabilir. Amaç, müşterileri veya potansiyel müşterileri şirketle ilgili haberlere dahil ederek ve güncelleyerek şirketi görünür kılmaktır. Böylelikle tüketiciler marka, ürün veya hizmetler hakkında daha detaylı bilgiye sahip olacak ve beraberinde kendini o markaya yakın hissedecektir. Bu yakınlık sadık müşteri sayısının artmasını da sağlayacaktır.

Şirketler Neden Sosyal Medya Pazarlamasını Kullanmalıdır?

Sosyal ağlar, geçmişteki filtreleri ortadan kaldırarak insanlar ve markalar arasında doğrudan bir bağlantıya olanak tanır. Daha fazla insanın size ulaşmasını sağlamanın en hızlı ve en güçlü yoludur. Ayrıca işletmeniz ve ürünleriniz hakkında anında geri bildirim almayı garanti eder. Kullanıcıda bir aidiyet duygusu yaratır ve onu önce yakınlaşmaya, ardından özel eylemler (paylaşım, etkileşim, değerlendirme, satın alma) gerçekleştirmeye teşvik eder. Bu nedenle sosyal medya pazarlaması her iş stratejisinin bir parçası olmalıdır.

Sosyal Medya Pazarlaması Yapmak İçin Ana Kanallar Nelerdir?

Facebook, Snapchat, Twitter, LinkedIn, Instagram, YouTube, Pinterest, WhatsApp ana platformlardır. Gelişen ve değişen teknoloji ile birlikte her geçen zaman diliminde yeni platformlar, yazılımlar ortaya çıkmaktadır. Bu gelişmeler düzenli olarak takip edilmelidir. Uygun bir sosyal medya pazarlama faaliyeti yürütebilmek için, sosyal evrende olmak, üzerinde bazı sloganlar bulunan fotoğraflar yayınlamak yeterli değildir. SEO ve SEM’i bilmek, bunlara zaman ve para yatırmak için arkanızda sağlam bir proje olması gerekir. Sürekli danışılabilecek ve geliştirilebilecek etkili bir aksiyon planı hazırlayarak tutarlı hareket etmek gerekir. Kısacası, günden güne, aydan aya, yıldan yıla elde edilen sonuçları ölçmenizi sağlayan bir plan gereklidir. Bu da düzenli bir pazarlama stratejisi oluşturmanın temellerinde yer almaktadır.

Etkili Dijital Pazarlama Planı Nasıl Hazırlanır?

Sosyal ağlarda “etkili” bir pazarlama planı oluşturmak için, hedefler belirlemek ve amacımızı gerçekleştirmek için uygun sosyal ağları seçmek gerekir. Aslında, belirlenen hedefler, ancak potansiyel müşterilerinizin hangi sanal platformda “takıldığını” anlayabilirseniz ulaşılan hedeflere dönüşür. Facebook mu? Twitter mı? Instagram mı? Çünkü her sosyal ağın kendi iletişim tarzı vardır. Bu da kendi etkileşim yöntemleri ve dolayısıyla farklı izleyici türleri olduğunu gösterir. Bu nedenle referans hedefi önceden analiz etmeniz ve seçmeniz gerekir.

Ayrıca şunlar gereklidir:

  • Bütçeyi belirlemek (kampanyalar ve ajanslara veya dahili çalışanlara ödeme yapmak için bütçe)
  • Konuyla ilgili kurumsal iletişimi geliştirmek için iç ve dış rolleri belirlemek.
  • Tanıtılacak ürünlerin seçin.
  • İşinizi basitleştiren ve optimize eden özel araçlarla kendinizi donatın.
  • Kullanılan platformlar için kampanyaları analiz edin.

Diğer sosyal medya içeriklerimiz için tıklayınız.

Related Posts