sosyal medya bağımlılığı

Sosyal Medya Bağımlılığı Nedir Kısaca

Dijital ve teknoloji insan hayatı üzerinde büyük bir etkiye sahip olmaya başladığından beri sosyal medyada bağımlılık kavramı ortaya çıkmıştır. Günümüzde teknoloji ve internetin sürekli değişmesi ve gelişmesiyle birlikte İnternet kullanıcıları büyük ölçüde artmıştır.

 Kısaca Sosyal Medya Bağımlılığı Nedir?

 Sosyal medya; insanların duygu, düşünce, anı, fotoğraf ve videoları paylaşabileceği bir platformdur. Bu işlev doğru kullanılırsa sosyal medya çok etkili bir kitle iletişim aracı olacaktır. Ancak sosyal medyada çok fazla zaman geçiren kişiler sosyal medya bağımlılığı olarak adlandırılır ve çeşitli sorunlara neden olur.

 Sosyal Medya Bağımlılığından Oluşan Zararlar

 Sosyal medya bağımlılığının en önemli zararı, insanların sosyal yaşamdaki sorumluluklarını baltalamasıdır. Sosyal medya, iş hayatına odaklanmayı zorlaştırıyor. Sosyal medya nedeniyle telefonda sıkça geçirilen zaman, algı bozuklukları ve panik bozukluğu gibi sorunların en önemli nedenidir.

 Sosyal Medya Bağımlılığına Ne İyi Gelir?

 Son yıllarda internete rahat erişimle birlikte hemen hemen her ailenin internetin getirdiği sosyal medya ağları ve bunun neden olduğu sosyal medya bağımlılığı bulunmaktadır. Tablet bilgisayardan erişilebilen internet erişimi, çocuklar ve ergenler için oyunlar, iletişim ve sosyal ilişkiler için kullanılmıştır.

 Bebeklikten itibaren uzun süreli teknik ekipman kullanımından kaçınılmalıdır. İnternetin aile kullanımı stres yaratmayacak şekilde kontrol edilmelidir. Bu nedenle çocuklara araştırma için interneti belirli bir zamanda kullanma fırsatı verilmelidir. Çocukların kısa bir süre içinde bilgisayar / çevrimiçi oyun oynamasına izin verilmelidir.

 Çocuğun boş zamanlarını verimli kılmak için çaba gösterilmelidir. Ancak bunu yaparken çocuklara baskı uygulanmamalıdır. Çocuklar için ailede oyun oynamak, kitap okumak, dans etmek veya müzik dinlemek için bir süre ayarlanmalıdır. Bir kişinin arkadaş çevresinin kalitesi, aile üyeleri tarafından ergenlik çağında bilinmelidir. Çünkü özellikle genç yaşta arkadaşlık ortamında arkadaşların ve kişiliklerinin taklitleri gözlemlenebilir. Bunu önlemek için çocuğun etrafındaki insanlara dikkat etmek önemlidir. Öz saygı ve öz farkındalık, çocuklardan ve ergenlerden aile, çevre ve okul aracılığıyla doğru bir şekilde öğrenilmelidir.

 Sosyal Medya Bağımlılığında Hangi Doktorlara Gidilmelidir?

 Sosyal medya bağımlıları, şikayetleri arttıkça veya ortamda bağımlılık fark edildikçe hastaneye / doktora şikayette bulunur. Kişi bağımlılığının farkına vardığında ve bu konuda doktora başvurduğunda tedavi sürecini daha iyi etkileyecek durumlardan biri budur. Sosyal medya bağımlılığında kişi psikiyatri bölümüne başvurabilir.

Related Posts

Leave A Comment