Neden dijital pazarlama?

Dijital Pazarlamayı Nasıl Kullanıyorum?

Geleneksel pazarlama yöntemleri artık geride kaldı. Son 10 yılda pazarlama dünyasında çok fazla şey değişti. Hayatımız teknoloji ile yeniden şekillendi. Eskiden yaptığımız el hareketlerini şimdi hatırlamıyoruz bile. Vücudumuzun tepkimeleri dahi değişmişken, geleneksel pazarlama yöntemlerinin yerli yerinde kalarak, lider olması mümkün olamazdı.

Artık dijital pazarlamanın hükümdarlık sürdürdüğü dünyada yaşıyoruz. İşletmeler, yöneticiler, holdingler, bireyler aklınıza gelebilecek herkes ve her şey artık dijital dünyada mevcut. Bu denli büyük bir mecraya seslenebilmek için ise yeni pazarlama yöntemleri gelişmesi gerekiyordu. İşte bu ihtiyaçtan ortaya Dijital Pazarlama doğdu.

Peki, Dijital Pazarlama Nedir?

Hatırlarsınız, eskiden reklam izleyince etkilenirdik. Benim çocukluğumda izlediğim çoğu reklam hala dün gibi aklımdadır. Ama o devir geçti artık, çünkü televizyon izlemiyorum, radyo çok nadir dinliyorum. İşte dijital pazarlama, sizi internet dünyasında yakalayabilen, interaktif platformları kullanabilen yeni nesil pazarlama koludur.

Dijital Pazarlama 4 adımdan oluşmaktadır. Elde et (Acquire), Kazan (Convert), Ölç-Optimize et (Measure & Optimize) ve Sahip Çık, Büyüt (Retain & Grow).

Acquire: Müşterilerinizi web sitenize ya da satış yaptığınız kanala çekebilmek için gerçekleştirdiğiniz tüm işlemleri kapsar. Örneğin SEO çalışması, E-mail Marketing, Sosyal Medya Pazarlama, Gelir Ortaklığı gibi işlemlerin sektörel adı Acquire’dir.

Convert: Web sitenize gelen her ziyaretçiye, müşteri gözüyle bakmayan kol. Ürettiğiniz içeriği okumaları, paylaşmaları, takip etmeleri ve sizi sevmelerini amaçladığınız yegâne güzellik. Şahsen en çok önem verdiğim pazarlama kolu Convert’tir.

Measure:  Bu aşama, ne yaptığınızı, neyi yanlış neyi doğru yaptığınızı anlamanız ve gerekli düzenlemeleri yaptığınız, rakipleriniz ile karşılaştırmalar yaptığınız dijital pazarlama koludur. Bence dijital pazarlama faaliyetlerinde her zaman en çok önem verilmesi gereken konudur. Çünkü ne nerede ne yapıyor gibi temel sorularınıza yanıt bulabiliyorsanız, işinize hâkimsiziniz demektir. Hâkim olunan iş, zarar yapmaz.

Retain: Bu aşama da ise, mevcut müşterileriniz ile etkileşim sağladığınız güzel bir dijital pazarlama koludur. Sizden hizmet satın alan müşterinize, aldığı hizmetten memnun olup olmadığını sormanız, müşterinizi çok sevindirecektir ve sadakat oluşturacaktır. Pazarlamanın en güzel yanı sadakata önem vermesidir.

Related Posts

Leave A Comment