influencer marketing

INFLUENCER PARAZLAMA VE MARKA BİLİNİRLİĞİ

     Marka bilinirliğini arttırmanın en hızlı yollarından biri olan influencer marketing, pazarlamanın temel yapı taşlarından biri haline geldi. Influencer pazarlama yöntemleri geleneksel medya pazarlaması kurallarının oldukça dışına çıkıyor. Bu sayede hızla değişen dijitalleşmeye de anında adapte olabiliyor. Şimdilerde hemen her markanın kullanmakta olduğu Influencer pazarlama kavramını gelin hep beraber inceleyelim.

    Influencer pazarlaması ya da influencer marketing aslında güven temeli üzerine kurulmuş bir pazarlama yöntemi. Bu pazarlama yönteminde belirli bir kitleye sahip olan influencerlar kullanılıyor. Kitlelerinin influencerlarına ne kadar güvendiği ise reklam kampanyasının başarı oranını belirliyor. Influencer pazarlamada ürününüzün reklamını siz yerine bir influencer yapıyor. Bu kişiler hedef müşteri kitlesi ile doğrudan iletişim halindeler. Böylece reklamınız doğrudan istediğiniz kişilerin önlerine düşüyor. 

MARKA BİLİNİRLİĞİNİDE INFLUENCER PAZARLAMANIN ÖNEMİ

Yeni kurulan bir markanın ilk amacı marka bilinirliğini arttırmaktır. Geleneksel medyanın reklam anlayışı ise ürün satışı üzerine kurulu. Influencer marketing ile hem ürün reklamı yapabilir hem de marka tanıtımı yapabilirsiniz. Hedef kitleye öncelikli olarak bir ürün satın aldırmak yerine sizleri tanımalarını sağlamak, devamlı müşterilerinizin artmasını sağlayacaktır. Kısaca yeni markanızın piyasada ayakta kalabilmesini sağlamak ya da markanızı büyütmek için müşteriye ürünlerinizi değil kendinizi tanıtın. Özellikle influencer gibi sevilen insanların sizi tanıtmaları işinize oldukça yarayacaktır.

     Tüm bunların yanı sıra influencer pazarlama kullanarak marka bilinirliğini arttırmak için yapabileceğiniz birkaç püf nokta var;

  • Hedef müşteri kitlesine ürününüzü değil markanızı tanıtın. Ürün tanıtımları o ürünün satışlarını arttırsa da kalıcı bir müşteri kitlesi oluşturmaz. Bu sebeple markanızı büyütmek için satışa değil bilinirliğe oynamalısınız.
  • Çekilişlere yaparak hedef müşterinin sizinle tanışmasını sağlayın. Küçük çekilişler yapmak sizler birçok yeni takipçi kazandıracaktır. Eğer çekilişler ile vereceğiniz tester ürünler sevilirse kalıcı müşteriler kazanmış olursunuz.
  • Influencerlara özel indirim kodları gibi kampanyalar yaparak müşteriyi markanıza çekin. İndirim her zaman güzeldir. Influencerlar gibi sevilen kişilere özel indirimler de marka bilinirliğini arttırmanıza katkı sağlar. Ayrıca yapılan araştırmalar gösteriyor ki müşterilerinize sağladığınız indirimin kısa süreli olması, müşterilerin dikkatini daha fazla çekiyor.

Related Posts

Leave A Comment