fotoğraf

FOTOĞRAFTA KOMPOZİSYON

Günümüzde, cep telefonlarının da kamera özelliklerinin oldukça gelişmesiyle beraber, neredeyse telefon taşıyan herkes güzel fotoğraflar çekmek ister. Teknolojik gelişmeler sebebiyle son zamanlarda en yaygın hobilerden biridir fotoğrafçılık. Fotoğrafta kompozisyon ve altın oran, öz çekimlerden doğa fotoğraflarına kadar pek çok çekimin kalitesini artırmak için, bilinmesi gereken temel kuralları içeren fotoğraf tekniğidir. Bu teknikler, karede görünecek öznelerin anlam içeren bir açıyla yerleştirilmesini sağlar. Daha güçlü bir anlatım yakalamaya yardımcı olur.

FOTOĞRAFTA KOMPOSİYON TÜRLERİ

Fotoğraf zanaatinin doğduğu günden beri pek çok kompozisyon tekniği gelişmiştir. Evdeki çeşitli nesnelerle bir natürmort oluşturmaktan, karedeki özneleri altın orana göre yerleştirmeye kadar pek çok farklı teknik vardır. Peki bu tekniklerden uygulaması en kolay olanları hangileridir?

1. Sadelik

Sadelik tekniği, çekim yapılan karede vurgulanmak istenen detay hariç hiçbir detay ile göz yormamayı temel alır. Bu teknikte, fotoğrafta kompozisyon ögeleri, bir avuç kurabiye ya da duvara çakılı tek bir çivi olabilir. Tekniği uygulayabilmek için özne dikkatlice vurgulanmalıdır. Mümkünse düz bir fon kullanılmalıdır. Alan derinliği, yani diyafram değerinin düşürülmesi ile tüm dikkat nesneye çekilebilir.

2. Alan Derinliği

Düz bir fona erişilemeyen bir anda, tek bir nesneye dikkat çekmek için kullanılabilecek bir tekniktir. Desenli bir fon kullanmak fakat fotoğrafta karışıklık yaratmamak için diyafram değeri düşürülür. Diyafram değeri ne kadar düşükse, odak dışı nesneler de o kadar bulanık olacaktır.

3. Desen

Tarihi dokular içeren bir yolu, bir çiçek bahçesini ya da mimari fotoğraflarını çekmenin en etkili tekniklerinden biri desendir. Bu teknikte, birbirini tekrarlayan örüntülerin karenin çoğunu doldurması gerekmektir.

4. Üçte Bir Kuralı

Bir heykeli, ya da insanı çekmenin vurgulu yollarından biridir. Kare, hayali çizgiler ile enine ve boyuna üç parçaya bölünür. Özne, sağ ve solda kalan kesişen çizgilerin üzerine yerleştirilmelidir. Özneyi kesme noktaları bel, omuz ya da diz olabilir. Fonda kullanılan görsel ise isteğe bağlı olarak alan derinliği ile bulanıklaştırılabilir. Ayrıca kullanılan modelin bakış açısı, boş kalan alana yerleştirilebilecek herhangi bir nesne ile kompozisyona kendine özgü anlamlar da katılabilir.

Fotoğrafta kompozisyon örnekleri, ilham verici fikirler almak için idealdir. Pek çok basit teknik telefon kameraları ile de uygulanabilir. Mobil fotoğrafçılığı ilerletmek için fotoğraf makinesi lenslerine nazaran daha uygun olan mobil lenslerle çekimler denenebilmektedir. Balık gözü, geniş açı çekimleri yapmak için idealdir.

Related Posts

Leave A Comment