Black Friday & Kara Cuma

Black Friday & Kara Cuma

Kara Cuma, Black Friday ya da El Buen Fin olarak telaffuz edilsin fark etmez! Hepimiz yılın bu zamanını iple çekiyoruz!

Evet, yılın heyecanla beklenen büyük indirim zamanı yaklaştı. Müşteriler ise en az markalar kadar bu gün için hazırlıklar yapıyor!

Kara Cuma indirimleri ne zaman başlayacak soruları uzun zamandır soruluyor. Bunun nedeni ise farklı ürün kategorilerinde yaşanacak büyük etiket indirimleri oluyor. Binlerce üründe yaşanan bu benzersiz indirim hem kullanıcıları hem de satıcıları sevindirmek için hazırlanmış bir dönem olarak biliniyor.

Dünya çapında bilinen ve uygulanan indirimler farklı isimler alıyor. Ayrıca indirimler de farklı ürün gruplarında yapılıyor. Amerika’da Black Friday indirimleri genellikle tekstil, takı, giyim ve aksesuar gibi ürün gamlarında yapılıyor. Bu özel indirimleri ise Cyber Monday adındaki diğer bir indirim günü izliyor. Bu günde ise teknoloji ürünleri büyük indirimler ile satışa sunuluyor.

Türkiye’de Kara Cuma indirimleri ise genellikle tüm ürün kategorilerini kapsıyor. Binlerce tekstil, oyuncak, giyim, teknoloji ürünü büyük indirimlere uğruyor. Bu sayede her iki taraf bu haftadan elleri dolu ve mutlu ayrılıyor!

Kara Cuma Nedir?

Kara Cuma dünyanın dört bir yanında merakla ve ilgiyle karşılanıyor. Bu günü özel kılan ise fiyat etiketlerinde yaşanan büyük değişimler oluyor!

Uzun yıllardır dünya çapında ilgi ile karşılanan Black Friday, günümüzde daha yoğun bir talep görüyor. Farklı ürün gruplarında yaşanan büyük indirimler ise bu güne duyulan ilgiyi artırıyor.

Black Friday hikayesi tek olsa da uygulama esnasında farklılıklar görülüyor. Ülkelerin indirim uyguladığı ürün kategorileri, indirimin uygulanma biçimleri de değişim gösteriyor. 

Günümüzde dünyaya yayılan bu gün 1952 yılına dayanıyor. Perakende satış yapan firma ve mağazaları canlandırma amacı ile başlıyor. Şükran gününü takip eden Cuma günü olması ve trafiğin yoğunluğu ise günün “Black Friday” olarak anılmasına neden oluyor.

Kara Cuma nedir tarihçesi nedir sorularına yanıt bulduktan sonra ilgimizi daha da çeken kısma geçelim. Dünyada bu gün nasıl geçiyor, neler yapılıyor?

Dünya’da Black Friday Çılgınlığı!

Black Friday indirimleri ile cepleri sevindirirken, çeşitli açılardan da merak ediliyor. Örneğin dünyada bu gün nasıl geçiyor? En önemlisi de satıcılar ve markalar bu günü nasıl değerlendiriyor?

ABD’de küçük bir kasabada başlayan indirim çılgınlığı her geçen gün büyüyerek küresel bir kitleye ulaşmayı başardı. Aynı isimle anılsa da farklı ülkeler kendilerine ait olan indirimleri ve satış stratejileri ile çeşitlilik oluşturuyor.

Tüm yıl beklenen indirimlerin kasım ayının son haftasında gelmesi tüm dikkatleri üzerine çekiyor. Ayrıca etkin biçimde gerçekleştirilen reklam ve tanıtım stratejileri de neredeyse yıllık karın %25’i gibi bir orana tekabül ediyor. Bu oran oldukça yüksek değil mi?  Peki ama bu kadar kısa sürede bu yüksek kar marjı nasıl elde ediliyor?

Black Friday gibi farklı indirim günleri de yakından takip ediliyor. Bu nedenle yurtdışındaki çoğu ülke indirim sürelerini uzatıyor! Black Friday ile başlayan indirimler Cyber Monday’e kadar uzatılıyor!

Cyber Monday 2000’li yıllarda çağın ihtiyaçlarına ve gerekliliklerine istinaden oluşturulan bir diğer alışveriş tarihi oldu. Burada amaç fiziksel alışverişten ziyade online alışverişlerin yapılmasını sağlamak. Çoğu marka ve mağaza bu yönüyle özellikle günümüzde öne çıkıyor.

Bu iki alışveriş günü de milyonların merceği altında. Peki ama firmalar satışlarını artırmak için neler yapıyor?

1. Ürüne ve Kampanyaya Gizem Katmak

Yapılan reklam ve tanıtım kampanyaları eşsiz ve bir o kadar da dikkat çekici olmalı! Satışa sunulacak olan ürünün gizemli tutulması da iyi kampanyalardan birisi! Black Friday kapsamında yapılan tanıtım ve reklamlar ne kadar gizemli olursa satışların bir o kadar yüksek olacağı düşünülüyor.

Esrarengiz satış planlaması için ise çeşitli yöntemler kullanılıyor. Kimi firma yalnızca birkaç ürünü hakkında tanıtım yapıyor. Böylelikle yalnızca ana ürünler öne çıkıyor ve daha fazlası için müşteriler mağazaya ve internet sitesine yöneliyor.

Black Friday indirimlerine dahil olacak olan ürünlerin tanıtımı da dijital medya aracılığı ile yayılıyor. Bunun için ise sosyal medya araçlarının etkin biçimde kullanımı çok önemli. 

Sosyal medya hesaplarında paylaşımlar,

E-posta aracılığı ile gönderilen mesajlara özel linkler eklemek,

İnternet sayfasında dikkat çekici bir haber yayınlamak, 

Radyo ve podcastler için özel yayın hazırlamak,

El ilanları 

Reklam ve bilboard tanıtımları bu yöntemi daha da öne çıkarıyor.

2. Yeni Bir Ürünü Piyasaya Sürmek

İndirimli bir ürünü satın almaktan daha iyi bir şey varsa bu da yeni bir ürünü indirimli fiyatına satın almaktır. Peki sizce bu nasıl bir strateji?

Black Friday indirimleri için özel olarak, yeni bir ürünü satışa sunmak da büyük ilgi çekecektir. Unutmayın ki çoğu insan yeni bir ürüne ilk sahip olan kişilerden birisi olmayı seviyor. Üstüne üstelik bu ürünün sınırlı sayıda ve bu satış için piyasaya sürülmesi satışlar üzerinde büyük bir etki oluşturabilir.

Satışa sunulacak yeni ürünün tanıtımı için birkaç hafta öncesinde tanıtım kampanyaları geliştirilebilir. Aynı zamanda tercihe bağlı olarak indirimin başlayacağı gün ürün tanıtımı da yapılabilir.

3. Web Sitesindeki Çark Döndürme Sistemi

Black Friday için etkili olan bu yöntem bir süredir çoğu online sitede görülmeye alışılan yöntemlerden birisi. Yurtdışında da tercih edilen bu yöntem oldukça ilgi görüyor.

Sınırlı bir zaman için kişiye özel olarak verilen hediye ve indirimler bilinçaltında alışveriş düşüncesini destekliyor.  Bu nedenle müşteriler hızlı bir alışveriş deneyimi ile indirim çeklerini kullanıyor.

Hediye çarkının Black Friday için kullanılması da güçlü bir etki yaratıyor. Yapılan indirimlerin üzerine eklenen bu şans müşterilerin yoğun ilgisini çekiyor. Bu sayede hızlı bir alışveriş süreci iki taraf için de kazanç oluşturuyor.

4. Kişiye Özel Alışveriş Fişleri 

Bir mağazanın veya firmanın özel müşterisi olmak pek çok kişiyi mutlu ediyor. Özellikle bu marka tarafından hazırlanan özel alışveriş fişlerine sahip olma fikri çılgınca!

Black Friday zamanı yapılacak indirimlere özel olarak hazırlanan indirim çekleri ve alışveriş fişleri müşterilere doğrudan ulaşıyor. Böylelikle istenilen kitleye doğrudan erişim sağlıyor. 

Özel olarak hazırlanan bu fişlerde “kısıtlı” veya “sınırlı sayıda” gibi ibareler de öne çıkıyor. Böylelikle müşterilerin satın alma içgüdüsü harekete geçiyor.

5. Fenomenlerin Gücü Adına!

Son yılların popüler mesleklerinden birisi olan sosyal medya fenomenliği bu indirim günlerinde de büyük bir destekçi, oluyor. Farklı fenomenler sayesinde etkili bir tanıtım yapılıyor.

Yurtdışında da markalar satış konularına uygun olan fenomenlerden büyük bir destek oluyor. Sosyal medyanın büyük bir gücü haline gelen fenomenler ürünleri tanıtarak detaylı bilgileri de veriyor.

Black Friday için bu tanıtımların önemi de oldukça büyük oluyor. Sıkı takipçiler tarafından beğeni gören ürünler stoklardan kısa bir süre içinde siliniyor.

Türkiye’de Kara Cuma

Kara Cuma tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de büyük ilgi görüyor. Farklı ürün gruplarında yapılan indirimler ve tanıtım stratejileri de bu süreçte öne çıkıyor.

Kara Cuma tarihi Türkiye’de de dünyayla eş zamanlı olarak başlıyor. Kasım ayı sonunda başlayan indirimler bir süreliğine devam ediyor. Farklı kullanıcılar tarafından yoğun ilgi gören bu ürünler farklı kategorilerde ve çeşitli fiyatlarda satışa sunuluyor.

Markalar tarafından geliştirilen reklam ve tanıtım çalışmaları indirimlerden birkaç hafta önce başlıyor. Ürünlerin ve avantajların müşterilere etkin biçimde ulaştırılması amaçlanır.

Kara Cuma Türkiye içindeki pazarlar için de büyük bir öneme sahip. Yılın bu dönemini tüm müşteriler ve satıcılar bekliyor. Büyük indirimler ise müşteriler tarafından yoğun bir ilgi ile karşılanıyor.

1. Online Alışveriş Platformları ile En Uygun Ürünü Bulma

İnternet alışverişi son yıllarda; zamandan ve paradan tasarruf olarak görülüyor. Bu sayede yorulmadan istenilen ürünü elde etmek kolay bir hale geliyor.

Kara Cuma için de bu platformlar önemli bir hale geliyor. Özellikle indirimlerin ve fiyatların mağazalar ile eş değer olması bu platformları daha da öne çıkarıyor.

Televizyon ve sosyal medya reklamları bu platformlar tarafından büyük ilgi görüyor. Haftalar önce hazırlanan reklamlar sıklıkla izleyiciye ve kullanıcıya yansıtılıyor. Ayrıca bu platformlar sayesinde aynı anda birden fazla markaya ulaşım sağlanıyor.

2. Fenomenler Olmadan Asla!

Türkiye’de de fenomenler alışveriş için önemli bir yere sahip. Takip edilen fenomenin satın aldığı ve denediği ürünler ise büyük ilgi görüyor.

Kara Cuma indirimleri için planlanan indirimler için markalar internet ünlüleri ile bir anlaşma yapıyor. Özel indirimlere sahip olan ürünler fenomenler aracılığı ile tanıtılıyor. Daha etkili bir reklam yapılması amaçlanmaktadır. Stokların hızla tükendiğini göz önünde bulundurursak markalar çok da haksız sayılmazlar.

3. Bilboardlar ve Reklam Panoları

Büyük bir indirim olur da reklamsız olur mu? Tabii ki hayır! Bu nedenle farklı alanlarda sıklıkla hazırlanan afişleri görüyoruz.

AVM’lerde, sokaklarda bulunan ekranlarda sıklıkla marka afişleri yer alıyor. Bu afişler sayesinde indirimin yeri ve zamanı açık bir biçimde belirtiliyor. Ayrıca indirimden faydalanma yöntemleri de bu afişlerde açık bir biçimde belirtiliyor.

Tüm bunların yanında Kara Cuma ne zaman sorusunun yanıtını da sizler için verelim Büyük indirimler bu sene 25 Kasım tarihinde başlıyor! O zaman hazırlıklar başlasın!

Related Posts